تبلیغات
maloosak1579 - رساندن آب به بدن برای انجام تمرینات سخت

رساندن آب به بدن برای انجام تمرینات سخت

جمعه 7 آبان 1395 09:45 ب.ظ

 

رساندن آب به بدن برای انجام تمرینات سخت

 • رساندن آب به بدن برای انجام تمرینات سخت

  رساندن آب به بدن برای انجام تمرینات سخت
  به سرعت بگویید کدام ماده غذایی برای رشد ، نمو و سلامتی بیش از مواد دیگر ضروری است ؟

   رساندن آب به بدن برای انجام تمرینات سخت

  اگر پاسختان آب است ، باید به شما تبریک گفت ، مردم اغلب اهمیت آب در رژیم را نادیده و حتی برخی آن را به عنوان یک ماده ضروری در نظر نمی گیرند . اگرچه آب به روشی که کربوهیدرات ها و چربی ها در بدن تولید انرژی می نمایند عمل نمی کند . اما نقش بسیار مهمی در شکل گیری انرژی دارد . مایعات بدن شما یک جریان پر ازدحام درون شریان ها ، وریدها و مویرگ های شما شکل می دهند که مواد غذایی را به سلول های زنده و مواد زائد را از بدن خارج می کنند . در حقیقت همه ی فضای سلولی و بین سلولی را پر می کنند و با این کار نه تنها فضا را پر بلکه به شکل گیری ساختارهای ماکرومولکولی ( مولکول های درشت ) مانند پروتئین ها و گلیکوژن کمک می کنند .

  بدن برای تمرینات ورزشی ، انرژی تولید می کند که این انرژی فقط حدود ۲۵ درصد واقعا برای فعالیت مکانیکی می باشد ، ۷۵ درصد باقی مانده به صورت حرارت ، آزاد می شود که این حرارت در طول تمرین تولید و موجب گرم شدن و بالا رفتن دمای بدن ورزشکار می شود . برای رهایی از این گرمای اضافی ، بدن عرق و برای خنک شدن ، این عرق تبخیر می شود تا بدن دچار گرمازدگی نشود . پس حتما آب حین تمرین مصرف شود .

  آب و سوزاندن چربی
  نوشیدن آب زیاد به طور غیر مستقیم به لاغر ماندن بدن شما کمک می کند . کلیه ها مواد زائد را از طریق آب دفع می کنند و وظیفه دفع این مواد به عهده آب است . در صورتی که در بدن کمبود آب احساس شود ، کلیه ها برای پشتیبانی از خود سراغ کبد می روند که وظیفه این عضو ، تحریک بخشیدن به چربی ها برای تامین انرژی است و چون کار کلیه به کبد واگذار می شود ، دیگر این عضو قادر به سوزاندن چربی نیست . در ضمن آب موجب کاهش گرسنگی می شود . مثلا اگر تحت رژیم پروتئین هستید ، وجود آب برای سم زدایی آمونیاک ، مورد نیاز خواهد بود زیرا یکی از فرآورده های جانبی سوزاندن پروتئین برای تولید انرژی آمونیاک است .
  آب و عضلات
  روزهایی که احساس بی رمقی و ناتوانی می کنید را می توان یکی از دلایل کم آبی عنوان کرد . زیرا بدن برای حرکت کردن عضلات به آب نیاز دارد . غلظت و تراکم آب در بافت هایی مانند عضله که از نظر متابولیک فعال می باشند ، بیش از هرجای دیگری در بدن است و در بافت هایی غیر فعال مانند چربی ، پوست و بعضی از بخش های استخوان کمترین تراکم را دارا می باشد . عضلات به وسیله اعصاب کنترل می شود . تحریک الکتریکی اعصاب و انقباض عضلات در نتیجه تبادل مواد معدنی محلول در آب ( سدیم ، پتاسیم ، کلسیم ، کلرید و منیزیم ) بین غشاء سلولی عضله و اعصاب روی می دهد . در حقیقت ۲ الی ۴ درصد از وزن آب در بدنتان کاهش پیدا کند ، حدودا ۲۱ درصد از کارایی تمرینات قدرتی کاهش می یابد و در نتیجه با کم آبی قدرت ایروبیک شما کاهش خواهد داشت. اگر هدف شما افزایش عضله می باشد ، باید مراقب حجم سلول ها یا وضعیت آب سلول های عضله خود باشید که اگر به خوبی آب رسانی نشود ، سنتز پروتئین تحریک می شود و تجزیه پروتئین کاهش می یابد . همچنین کم آبی سلول های عضله ، تجزیه پروتئین را افزایش می دهد و سنتز پروتئین متوقف می شود .
  رابطه تنگاتنگ آب با سلامت و کمبود آن در خصوص بروز بعضی از بیماری ها
  برای درمان سنگ های مجاری ادراری که مرتبا عود می کنند ، مصرف مقدار زیاد آب برای افزایش ادرار تولید می شود . امروزه تقریبا ۱۲ تا ۱۵ درصد مردم دچار سنگ های کلیوی هستند . کمبود آب یکی از عوامل خطر بروز سرطان است . بیمارانی که دچار سرطان های مجاری ادراری ( مثانه ، پروستات ، کلیه ، بیضه ) هستند ، در مقایسه با افراد سالم مقدار کمتری آب مصرف می کنند . همین طور زنانی که بیش از ۵ لیوان در روز آب می نوشند ، در مقایسه با زنانی که یک لیوان یا کمتر مصرف می کنند ، ۴۵ درصد کمتر در معرض خطر سرطان کولون قرار می گیرند . با مصرف بیشتر آب خطر مسمومیت و همچنین سرطان سینه در بین کسانی که به مقدار زیاد آب می نوشند ، به طور میانگین ۷۹ درصد کاهش می یابد .
  برنامه نوشیدن آب برای ورزشکاران قدرتی
  دو یا سه ساعت قبل از تمرین ورزشی ، حداقل ۴۰۰ میلی لیتر ( معادل دو فنجان ) آب بنوشید . همینطور قبل از تمرین نیز ۲۰۰ میلی لیتر آب مصرف کنید تا از آب رسیدن به بدن اطمینان داشته باشید . در هوای بسیار گرم یا سرد نیاز ورزشکاران بیشتر خواهد شد . مثلا ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلی لیتر را ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از تمرین باید بنوشید . در طول تمرین نیز هر ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی لیتر آب و در دمای بالا نیز بیش از این مقدار باید آب نوشید .
  پس از تمرین نیز باید تمام مایعات از دست رفته را جایگزین کنید . قبل و بعد از تمرین خود را وزن کنید . ظرف مدت ۲ ساعت پس از تمرین به ازای هر نیم کیلو کاهش وزنتان ۲ تا ۳ لیوان آب بنوشید و در ۲ ساعت بعد نیز ، ۲۵ تا ۵۰ درصد از مایعات اضافی مصرف کنید .


برچسب ها: رساندن ، آب ، به ، بدن ، برای ، انجام ، تمرینات ،